تاریخ - اخبار کلی
اخبار کلی
به بهانه باز نشر اثر «تاریخ شفاهی کانون نشر حقایق اسلامی»
اثر تاریخی- پژوهشی «تاریخ شفاهی کانون نشر حقایق اسلامی» از جمله تحقیقات منتشره مرکز اسناد انقلاب اسلامی است که توسط بانو پروین منصوری به نگارش درآمده است.
حسین فردوست، یک آشنایی تصادفی، یک عمر همجواری با قدرت و ثروت
محمدرضا آنقدر با حسین احساس دوستی و صمیمیت داشت که حتی مسائل جنسی خود را با وی مطرح می‌کرد. یکی از این مسائل هنگامی پیش آمد که محمدرضا با یکی از دختران خدمتکار مدرسه له‌روزه رابطه نامشروع برقرار کرد، در نتیجه دخترک باردار شد.
یادداشت «محمدرضاکائینی» به مناسبت سالگرد فوت علامه جعفری
در آستانه برگزاری آئین بزرگداشت علامه جعفری در دانشگاه تهران، عبدالکریم سروش به اتفاق اکبر گنجی و ماشاالله شمس الواعظین به منزل استاد رفته و به ایشان گفته‌اند: «برگزاری این نکوداشت، پیش پرداخت حاکمیت برای وابسته کردن شماست و نیکوترین عمل در آن روز، این است که به محض حضور درپشت تریبون، درباره لزوم بسط ید آقای منتظری و... صحبت کنید!»
با وجود این که بنیانگذاران جبهه ملی، این تشکل را "ملی" معرفی می‌کردند، اما اقدامات و جهت‌گیری‌های جبهه ملی، خلاف این ادعا را ثابت می‌کند. امام خمینی(ره) نیز در فرصت‌های مختلف از "سیلی‌"های ملی‌گرایان به ملت ایران گفته‌ و در صحت عنوان "ملی‌گرایی" تشکیک کرده‌اند: «ما چقدر سيلي از اين "مليت" خورديم، من نمي‌خواهم بگويم كه در زمان مليت، در زمان آن كسي كه اين همه از آن تعريف مي‌كنند چه سيلي به ما زد آن آدم...» شواهد موجود نشان می‌دهد که مصدق به عنوان رهبر جبهه ملی، قبل و بعد از تاسیس این جبهه، اقداماتی علیه منافع ملت ایران داشته است. همراهی مصدق با انگلیس در سرکوب مبارزان تنگستانی، حمایت وی از رضاخان در مجلس پنجم، تائید استعمار نفت ایران، قانون امنیت اجتماعی و بهره‌گیری از ماده پنج حكومت نظامی علیه مردم، بی‌توجهی به خواست ملت در مجازات عاملین سرکوب مردم و انحلال مجلس هفدهم از جمله اقدامات "ضد ملی" رهبر جبهه ملی محسوب می‌شود.
حاشیه‌ای بر انتشار یادمان آیت‌الله العظمی سیدمحمدتقی خوانساری
تاریخ مبارزات عالمان شیعی، بس پرنکته و خواندنی می‌نماید، چه اینکه روایتی از تکاپوی صد‌ها ساله چهره‌هایی است که استقلال و مجد و عظمت از دست رفته امت اسلام و شیعه را می‌خواستند و در طریق و طول بدان، جانفشانی‌های بسیار کردند.
تأملاتی در روایات موجود درباره ازدواج محمدرضا پهلوی با فرح دیبا
حسین فردوست: چنین دختری (فرح دیبا) نمی‌توانست مورد پسند هیچ مردی باشد، برای درک این ادعا کافی است به آلبوم آن دوران فرح مراجعه شود (!)، فرح از فرط استیصال برای اخذ کمک مالی به سراغ اردشیر زاهدی در حصارک می‌رود تا بتواند در پاریس تحصیل و زندگی کند. اگر ندانیم حصارک چیست، شاید مسئله مفهوم نشود...
به بهانه استقبال گسترده بازدید کنندگان از خانه موزه سیمین و جلال
امروز موزه‌ها برای این شکل نمي گیرند که بگویند داشته ایم یا بوده‌ایم و زندگي را در حیات بي فردا خلاصه نمي‌کنند، بنابراین از تفكری که موزه را محل مردگان تعریف کرده، فا صله‌ی بسیاری گرفته‌اند.
به بهانه انتشار اثر تاریخی- روایی خاطرات حجت‌الاسلام احمد سالک
مرور خاطرات گذشته همواره برای انسان‌ها شیرین و لذت‌بخش است و در این میان خاطراتی که با گذشته و افتخارات ملتی گره خورده باشد، جایگاه ارزشمندتری دارد.
نظری بر صیرورت هویتی رضاخان از «پالانی» تا «پهلوی»
همسر رضاخان: «رضا در نوجوانی خیلی زحمت کشیده بود، آن طوری که خودش تعریف می‌کرد مدت‌ها شاگرد مسگری و کارش دمیدن در دم آتشخانه مسگری بوده است. بعد‌ها چند شغل دیگر را هم تجربه می‌کند. آخر سر جزو ابواب جمعی اصطبل‌خانه سفارت انگلیس می‌شود و در آنجا اسب‌ها را تیمار می‌کرده است»
یادداشت «محمدرضا کائینی» به مناسبت سالروز اعدام «دکتر حسین فاطمی»
فدائیان رویه فاطمی را تاب نیاوردند و در سالروز ترور محمد مسعود در گورستان ظهیرالدوله، جواب او را با گلوله عبدخدایی دادند. هر عاقلی که از باقی ماجرا بی‌خبر باشد، تصور می‌برد که روابط فاطمی با فدائیان، تا به پایان تیره مانده است، اما از قضای روزگار، از این به بعدِ داستان، کمتر روایت شده است