تاریخ - اخبار کلی
اخبار کلی
دولت موقت و آغاز و انجام آن در آیینه یک پژوهش نوانتشار
یکی از نقاط حساس تاریخ جمهوری اسلامی، سال‌های تصدی امور کشور توسط نیرو‌های ملی و ملی‌ـ مذهبی به رهبری مهندس بازرگان است که در نگاه اغلب مورخان، از نقاط تاریک، مه‌آلود و سراب‌وار محسوب می‌شود.
خط امام به روایت گفت‌وگوی بنیانگذار جمهوری اسلامی در پاریس
روابط ما با تمام خارجی‌ها براساس اصل احترام متقابل خواهد بود. در این رابطه، نه به‏‎ ‎‏ظلمی تسلیم می‌شویم و نه به کسی ظلم خواهیم کرد. و در زمینۀ تمام قراردادها، ما بر‏‎ ‎‏اساس مصالح سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ملت خودمان عمل خواهیم کرد. ‏
باستانی پاریزی و تاریخ‌نگاری عامه‌پسند(۱)
او «خم‌وچم» جامعۀ ایرانی را خوب می‌شناخت و در بررسی تاریخ اجتماعی ایران هیچ‌گاه خود را اسیر نظریات جامعه‌شناسان ایران‌ندیده، نکرد و برای بررسی تاریخ اجتماعی ایران بر روایت‌های عامه‌پسند عوام تکیه می‌کرد نه خواص فرهیختۀ کالج‌ها و سیته‌های اروپایی.
پرونده‌ای برای محمود گلابدره‌ای
بدون اینکه به حرف هم گوش کنیم، حرف می‌زدیم: «شاه رفت. خمینی میاد. کجا رفت؟ رفت مصر. به درک! رفت مصر؟ انورسادات [رئیس‌جمهور مصر در آن زمان] بدبخت شد. چریک‌های فلسطینی. شاه دررفت. فرار کرد. رفت.
از هبه «آریانا» و «زرکوه» به امارات تا واگذاری ارتفاعات آرارات به ترکیه
تورق صفحات تاریخ، گواهی می‌دهد که رژیم پهلوی از زمان تأسیس یعنی آذرماه سال‌۱۳۰۴ تا خزانش در بهمن‌ماه سال‌۱۳۵۷، از واگذاری مناطق تحت سیطره خود -که عمدتاً واجد ارزش ژئوپلیتیک و ژئواستراتژیک بوده‌اند- به دیگران ابایی نداشته است
خوانش واپسین گام‌های انقلاب اسلامی در اصفهان به رهبری آیت‌الله حاج‌آقا حسین خادمی‌اصفهانی
با ممانعت بختیار از ورود امام در روز ششم بهمن، روحانیون تهران در مسجد دانشگاه تهران اعلان تحصن کردند. آیت‌الله خادمی نیز همزمان با تحصن تهران در مسجد سید، اعلان تجمع اعتراض‌آمیز نسبت به تأخیر ورود امام به کشور کرد.
نظری بر اثر تاریخی انور خامه‌ای درباره «پنجاه و سه نفر»
رقم اموال خارج شده خاندان پهلوی از ایران بیش از ۳۵ میلیارد دلار است
تاج شاهنشاهی با ۳۳۸۰‌قطعه الماس و ۵۰‌قطعه زمرد، ۳۶۸‌حبه مروارید و با وزن دو کیلو و ۸۰‌گرم و از نظر قیمت غیرقابل تخمین و تاج ملکه با ۱۶۴۶‌قطعه الماس و تعداد معتنابهی از جواهرات دیگر و طلا به ارزش ده‌ها میلیون دلار به‌عنوان بخش اندکی از جواهرات ربوده‌شده سلطنتی هستند
نظری بر اثر تاریخی- تحلیلی «قلمرو اندیشه آل‌احمد»
غوغای جنگ جهانی دوم برخاسته، کشتار و ویران کردن و آتش زدن و نابودی همه جا را دربرگرفته بود. ببر بادکنکی ایران ناگهان به وسیله بادکننده‌اش تهی شد و از ایران اخراج گردید. فضای سیاسی باز شد.
نظری بر نقش تاریخی عالم مجاهد آیت‌الله سیدمحمدباقر موحد ابطحی در انقلابِ اقلید
یک ماه قبل از پیروزی انقلاب با جلوداری علامه ابطحی پاسگاه ژاندارمری اقلید به تصرف مردم درآمد و عکس‌های آن روز نیز موجود است که ایشان، تصویر امام را به فرمانده وقت ژاندارمری می‌دهد! و سربازان به مردم پیوسته‌اند و مردم آن‌ها را به آغوش کشیده‌اند و این شهرستان هم به سهم خود سنگر‌های طاغوت را فتح کرد.