بين‌الملل - اخبار كلی
اخبار كلی
پس از یازده روز بازداشت در آمریکا؛
مرضیه هاشمی، مجری پرس تی وی پس از ۱۱ روز آزاد شد.
سران دو حزب جمهوریخواه و دموکرات در مجلس سنای امریکا برای پایان دادن به تعطیلی دولت فدرال، روز پنج شنبه بر سر دو طرح رأی‌گیری می‌کنند.
دکتر سید رضا میرطاهر
با روی کار آمدن دونالد ترامپ اختلافات گسترده‌ای بین امریکا و اتحادیه اروپا، به‌ویژه بر سر مسائل دفاعی و نقش و اهمیت ناتو و نیز خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (برگزیت) به وجود آمده و باعث شده کشور‌های اتحادیه اروپا، تقویت تدابیر و سازوکار‌های مستقل اروپایی را در زمینه دفاعی و امنیتی مد نظر قرار دهند.
نیرو‌های مردمی عراق ضربات مهلکی را به داعشی‌هایی که قصد یورش به منطقه مرزی عراق را داشتند، وارد کردند که در این حمله ۴۳ تن از داعشی‌ها کشته و زخمی شدند.
واکنش سوریه به حملات مکرر رژیم صهیونیستی
مقامات سوری با استناد به اظهارات رهبران رژیم صهیونیستی که حملات به سوریه را رسماً به عهده گرفته‌اند از سازمان ملل خواستند تدابیر لازم را برای توقف تجاوزات تل‌آویو اتخاذ کنند، در غیر این صورت دمشق بر اساس حق اقدام متقابل فرودگاه تل‌آویو را بمباران خواهد کرد.
در پی سیاست‌های خصمانه امریکا علیه دولت ونزوئلا، نیکولاس مادورو دستور بازنگری کامل در روابط این کشور با واشنگتن را صادر کرد.
اتحادیه اروپا و روسیه، چین، لبنان، عراق و برخی دیگر از کشور‌های عربی در نشست موسوم به «صلح و امنیت در خاورمیانه» در ورشو لهستان شرکت نمی‌کنند و کشور‌های مهم اروپایی گفته‌اند در سطح پایین به این نشست خواهند رفت. همه این‌ها باعث شده که امریکا به عنوان بانی نشست و لهستان به عنوان میزبان آن، موضع خود را تعدیل کنند و بگویند این نشست برای «بدنام کردن ایران» نیست. برخی منابع از جمله وال‌استریت‌ژورنال، لغو نشست ورشو را هم بعید نمی‌دانند.
اسلاوی ژیژک، فیلسوف و نظریه‌پرداز اسلوونیایی:
کاهش قیمت حامل‌های سوخت صرفا آغازگر جنبش جلیقه‌زردها بود، اما در نهایت با مالیات حامل‌های سوختی که در پی نگرانی‌های زیست‌محیطی اعمال می‌شود چه باید کرد. مشکل این است که جلیقه‌زردها همه‌چیز می‌خواهند؛ حامل‌های سوختی ارزان، زیست‌بوم سالم‌تر، مالیات کمتر، امنیت بیشتر. این مصداق عینی پوپولیسم چپ است.
رئیس‌جمهور آمریکا در پیامی توئیتری این بار به مناسبت برگزاری اجلاس داووس، رسانه‌های این کشور را مورد انتقاد قرار داد.
سید رحیم نعمتی
تنها یک روز بعد از اینکه فرصت نام‌نویسی برای داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان تمام شد، انفجار مهیبی یک مجتمع نظامی در ولایت میدان وردک واقع در مرکز افغانستان را در هم کوبید. در حالی که گفته می‌شد حدود ۱۰۰ عضو نظامی در این حمله انتحاری کشته شده‌اند، بعداً معلوم شد که تعداد کشته‌ها ۱۲۶ تن بوده و همگی هم جزو نیرو‌های نظامی بوده‌اند