جامعه - اخبار كلی
اخبار كلی
علیرضا سزاوار
اواسط دی ماه، دادستان کل‌کشور نسبت به هرگونه برخورد و ممانعت از کسب‌وکار شرکت‌های استارت‌آپی (دانش‌بنیان) در حوزه حمل‌ونقل مسافری و باری به درخواست شهرداری‌ها هشدار داد؛ این هشدار هم مشکل‌گشای شرکت‌های استارت‌آپی شد. به‌طوری که به گفته سخنگوی اتحادیه کسب‌وکار‌های مجازی اکنون۸۰درصد دفاتر پلمب و تاکسی‌های اینترنتی هم فک پلمب شدند.
در شرایطی که کشور با مسائل و مشکلات اقتصادی به واسطه تحریم روبه‌رو است و امریکا و برخی کشور‌های اروپا با بدقولی سعی در افزایش فشار بیشتر به ملت ایران را دارند.
داستان پرحاشیه سگ‌چرانی در لواسان، این روز‌ها به متن رسیده است. دادستان تهران می‌گوید: آسیب‌رساندن به دیگران به هر وسیله‌ای که باشد جرم است، حالا می‌خواهد حیوان باشد یا هر وسیله دیگری! هرچند که طبق گفته دادستان میان سگ‌گردانی و مزاحمت تفاوت باید قائل شد، اما مزاحمت از طریق سگ‌گردانی در معابر و پارک‌ها به هرنحوی که موجب آزار و اذیت مردم شود، قابل رسیدگی است و دادستان‌ها می‌توانند ورود کنند. برخی در این چند روز به استناد موادحقوقی معتقد هستند قانون در این زمینه سکوت کرده، اما دادستان به این سؤال هم پاسخ داده است که قانون در بخش مسئولیت مالک حیوان در قانون مجازات اسلامی و در بخش دیات آن به این موضوع اشاره کرده است، اما اینکه آیا آسیب عمداً باشد یا غیرعمد، موضوع متفاوت است. عدم مراقبت و مزاحمت دیگر نکته‌ای است که جعفری دولت‌آبادی به آن اشاره داشته است و این یعنی باید میان فردی که به صورت عمدی اقدام می‌کند و شخصی که مراقبت نمی‌کند، تفکیک قائل شد.
کوثر و حسین ۱۴ و ۱۶ ساله بودند که با هم آشنا شدند و ازدواج کردند، حالا به ذهنشان رسیده تا به قول خودشان «ازدواج خوش موقع» کمپین راه بیندازند؛ این کمپین را از تجربه خودشان شروع کرده‌اند. زوج جوانی که معقتدند، خود افراد باید برای زمان ازدواجشان تصمیم بگیرند و با قانون، بگیر و ببند نمی‌شود حق ازدواج را از دیگران سلب کرد. ویدئوی ساده این زوج جوان در فضای مجازی سر‌و‌صدای زیادی راه انداخته و واکنش‌های متفاوتی را از سوی کاربران در پی داشته است. اما فارغ از هر قضاوت، انتقاد این زوج جوان به لایحه افزایش سن ازدواج چندان غیرمنطقی به نظر نمی‌رسد؛ اینکه ازدواج تصمیمی شخصی و فردی است، نمی‌شود آن را با قانونگذاری محدود و ممنوع کرد و از آن مهم‌تر هر فرد زیر ۱۸ ساله‌ای نابالغ و نادان نیست، همچنان که هر فردی در سنین بالا، الزاماً فرد پخته‌ای نیست. به خصوص اینکه ما در دوران دفاع‌مقدس و انقلاب تجربه اعتماد به جوانان را داشته‌ایم و چهره‌هایی همچون شهید حسن باقری، شهید محمود کاوه، شهید مهدی زین‌الدین و ده‌ها چهره دیگر از جوانانی که در سنین ۱۸ تا ۲۱ سالگی توانستند در جبهه‌های حق علیه باطل شگفتی‌ساز شوند و با دست خالی در برابر دشمن تا بن دندان مسلح کشور را اداره کنند. دیگر شهدای دوران دفاع مقدس نیز اغلب کمتر از ۳۰ سال سن داشتند و اثبات کردند، سن و سال، پختگی لازم و ملزوم هم نیستند بلکه می‌توانند مکمل هم باشند.
دیدار محققان پژوهشکده علوم شناختی با رهبر انقلاب، حلقه توجه خاص ایشان به علوم نسبتاً جدید را کامل کرد. در سخنان رهبر انقلاب، از علوم نانو، سلول‌های بنیادی، علوم هسته‌ای و علوم هوا فضا بسیار سخن به میان می‌آید؛ علومی که برخی مثل نانو و سلول‌های بنیادی کاملاً جدید هستند و برخی دیگر نیز بیشترین پیشرفت‌ها را در ۶۰ سال اخیر داشته‌اند.
گفت‌وگوی «جوان آنلاین» با سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس درباره طرح ممنوعیت تبلیغ موسسات کنکور
در شرایطی که معاون سیما در تذکری خواستار کاهش ۵۰ درصدی پخش تبلیغات موسسات کنکور شده، اما عزمی جدی از سوی صداوسیما برای کاهش آن دیده نمی‌شود. به همین دلیل نمایندگان مجلس برای ممنوعیت تبلیغات موسسات کنکور طرحی را تهیه کرده‌اند و آستین همت خود را برای اجرایی شدن آن بالا زده‌اند.
قراربود مدت زمان صدور گواهینامه‌های رانندگی به کمتر از ۴ روز کاری برسد، اما چندماهی است که این زمان به بیش از ۴ یا ۵ ماه رسیده و متقاضیان دریافت گواهینامه را کلافه کرده است.
وجود گزاره‌های مختلف باید به صورت مصداقی موردارزیابی و قیاس قرار گیرد. برخی از مهم‌ترین شاخص‌هایی که علم نسبت به وضعیت پیشین و پس از آن می‌تواند ما را به اقدامات صورت‌گرفته در این چهل سال رهنمون سازد عبارتند از: توسعه انسانی، سلامت و سوادآموزی
علیرضا سزاوار
یکی از طرح‌های موسمی دوران انتخابات که اکنون به گل نشسته، طرح کارورزی فارغ‌التحصیلان بود؛ طرحی که فارغ‌التحصیلان دانشگاهی با ثبت‌نام در سامانه آن قرار بود جذب بنگاه‌های مختلف شوند.
سازمان ملل در گزارشی اعلام کرد، یک‌سوم کارکنان این سازمان در دو سال گذشته مورد آزار و اذیت جنسی قرار گرفته‌اند. هر چند که برخی معتقد هستند مصادیق و معیار‌های آزار جنسی در غرب و سایر کشور‌های دنیا متفاوت است، اما نکته اینجاست که دبیرکل سازمان ملل هم در نامه‌ای به کارمندانش درباره آمار منتشر شده در این‌باره نوشته است: «این دو چیز به من می‌گوید؛ ما هنوز راه زیادی برای اینکه بتوانیم یک بحث کامل و علنی درباره اذیت و آزار جنسی داشته باشیم، داریم و دوم اینکه ممکن است نوعی حس بی‌اعتمادی ناشی از انفعال و فقدان پاسخگویی وجود داشته باشد.» اساتید حقوق بین‌الملل در گفت‌وگو با روزنامه «جوان» با تکیه بر همین موضوع اعتقاد دارند این سازمان نیاز به اصلاحات ساختاری دارد که از زمان کوفی‌عنان دنبال می‌شده است. افزون بر این سازمانی که داعیه‌دار مقابله با تبعیض در نهاد‌های مختلف به‌خصوص حقوق بشر است، در داخل دچار نقض قوانین است. حال آنکه بخش دیگری هم به ناکارآمدی یا ضعف ساختار سازمان ملل بر می‌گردد که در عالی‌ترین سطوح خود دچار مشکل است.